444 5 715
Pzts - Cum 08:00 - 18:00

YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ BARIŞ ÖZBAŞ SALİHLİ EKONOMİ ÖDÜLLERİ TÖRENİNE KATILDI.

YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ BARIŞ ÖZBAŞ SALİHLİ EKONOMİ ÖDÜLLERİ TÖRENİNE KATILDI.04 Nisan 2022 Pazartesi

 

Her yıl bir önceki dönemde başarılı olmuş üyelerini ödüllendirmeyi bir gelenek haline getirmiş olan Salihli Ticaret ve Sanayi Odası, pandemi nedeniyle yapılamamış olan ödül törenlerinden ikisini bir arada düzenledi.

Lidya Sardes Otel'de gerçekleştirilen ödül gecesine Salihli Kaymakamı Mehmet Kamil Sağlam, Manisa SGK İl Müdürü Buket İnce, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Salihli İİBF Dekani Prof. Mahmut Kargin. Salihli Cumhuriyet Başsavcısi Mustafa Balık Bilim Sanayi ve Teknoloji il Müdürü Mehmet Üçbaş, İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Mesut Doğan, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Doğukan Karaaslan, Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, Ticaret Borsası Başkanı Yetiş Aksoy, İş Kur Salihli Sube Müdürü Huriye Özcan, İlçe SGK Müdür Yardımcısi Feyzullah Akdeniz, Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Erdal Tunca, OSB Başkani Mehmet Demir ve Vergi Dairesi Müdürü Talip Kara katıldi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende konuşma yapan Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, kayıt dışılığın hala yüzde 35-40’lar düzeyinde olduğu ülkemizde dürüst çalışan, vergisini hakkıyla ve zamanında ödeyen iş dünyası temsilcilerini onore etmek için bu töreni bir gelenek haline getirdiklerini belirtti.

 

İş dünyasının en önemli sorununun kalifiye eleman eksikliği olduğuna dikkat çeken Yüksel, “Bir tarafta genel işsizlik yüzde 12 oranıyla 3 milyon 919 bin kişiye ulaşmış, bir tarafta eleman bulamama sorunu. Demek ki gençlerimizi ihtiyaçlar doğrultusunda yetiştiremiyoruz. Ülke olarak bu sorunu çözmek zorundayız” dedi.

 

Salihli Organize Sanayi Bölgesi’nin ikinci kısmında boş arsa kalmadığını ve kısa zaman sonra Manisa OSB’den sonra bölgedeki en büyük ikinci OSB durumuna gelmesinin beklendiğini vurgulayan Yüksel, “2021 yılı ihracatımız 266 milyon Dolar’a ulaştı. İthalatımız da 23 milyon Dolar seviyesinde. Bu alanda Salihli çok iyi bir örnek haline geldi.” şeklinde konuştu.

Ekonomide girdilerin yüksek fiyat artışlarından kaynaklanan büyük sorunlar yaşandığını, buna rağmen iş dünyası olarak umutsuzluğa ve karamsarlığa kapılmadan işlerin gelişmesine odaklandıklarını belirten Yüksel, sorunların çözüldüğü, ekonomiye güvenin arttığı, istikrarlı bir Türkiye özlemini dile getirdi.

 

Kriz bir fırsat olabilir

 

 

Ödül töreni öncesi bir konuşma yapan Salihli Kaymakamı Mehmet Kamil Sağlam, her alanda gelişmesini sürdüren Salihli’nin, Anadolu’nun üretim üssü haline gelmekte olduğunu ifade etti. Sağlam, kadim tarihinin yanı sıra yer altı ve üstü zenginlikleri, üretim ve tüketim ve lojistik merkezlerine yakınlık gibi pek çok avantajı bulunan Salihli’nin gelişmesinde gayretli girişimcilerin katkısının büyük olduğunu kaydetti.

 

 

Kaymakam Sağlam, dünyanın büyük bir değişim ve gelişim içinde bulunduğunu, krizlerin yeni fırsatları da beraberinde getirdiğini sözlerine ekledi.

Ödül töreninde 2018 ve 2019 yıllarında en çok kurumlar vergisi ve en çok gelir vergisi ödeyen, en çok ihracat yapan, en çok istihdam sağlayan ilk 10 kişiye; Salihli TSO’ya 40 yıldır üyeliğini devam ettiren üyeler de olmak üzere toplam 95 kişiye plaket takdim edildi.